Blog > Komentarze do wpisu

"Złoty Kurczak" bombą konserwantów

 

 

Powszechny obecnie wyścig szczurów powoduje, że mamy coraz mniej czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków. Sięgamy zatem po produkty instant, które skracają przyrządzenie pożywienia do minimum. Jednym z takich dań jest popularna od lat zupa błyskawiczna firmy Vifon o smaku Złotego Kurczaka.  

Kwestią zasadniczą jest skład naszego produktu: 

makaron 94%, dodatki smakowe 6% - rafinowany olej palmowy, suszony por, sól, cukier, przyprawy, substancje wzmacniające smak i zapach: glutaminian sodu, guanylan disodowy, inozynian disodowy, aromat, barwnik - karmel

*makaron 94% - zawiera wysokie ilości węglowodanów, przy czym jest bardzo ubogi w błonnik, witaminy i minerały. Proces produkcji tego makaronu polega na smażeniu, co wpływa na bogactwo w szkodliwych tłuszczy nasyconych i tłuszczy trans. 

*glutaminian sodu E621, zwany także MSG - to powszechnie stosowana substancja wzmacniająca smak. MSG znany jest również jako "piąty smak", obok słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego. Smak ten nosi nazwę "umami".

Glutaminian sodu występuje naturalnie w mięsie, rybach, warzywach i produktach zbożowych w formie związanej z białkiem oraz w pomidorach, mleku, ziemniakach, sosie sojowym jak również w wielu rodzajach sera w formie wolnej. Poza postacią naturalną do większości produktów dodawany jest E621, którego produkcja opiera się na fermentacji bakterii.

Glutaminian wywołuje tzw. sztuczny apetyt zaburzając pracę rdzenia mózgowego. W ten sposób powoduje nadmierne pocenie się, kołatanie serca, migreny oraz problemy żołądkowe i podwyższenie ciśnienia krwi. Efekt ten nosi nazwę Syndromu Restauracji Chińskiej. E621 zaburza także koncentrację, percepcję zmysłową i zdolności uczenia się na kilka godzin. U alergików może powodować napady padaczki oraz paraliż układu oddechowego.

Naukowcy przeprowadzili badania na grupie szczurów, którym podawano chipsy lub zupę w proszku. Skutkiem takich działań było trwałe uszkodzenie mózgu u wszystkich zwierząt, przy czym embriony ciężarnych szczurów nie były w stanie wytworzyć sprawnie działającego systemu nerwowego, by przeżyć na wolności. Do uszkodzeń mózgu np. udaru, dochodzi między innymi poprzez wydzielanie się glutaminianu ze zniszczonych komórek.

Inne doświadczenia prowadzone na szczurach, które potwierdzone zostały przez Uniwersytet Hirosaki w Japonii (prof. dr Hiroshi Ohguro), wykazały, że glutaminan sodu może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki, a w konsekwencji do utraty wzroku. Glutaminian odkłada się w organizmie i jego działanie może objawić się z opóźnieniem, co wg prof. dr. Hiroshi Ohguro wyjaśnia wysoki stopień zachorowań na glaukamię (forma jaskry, przy której ciśnienie w oku nie jest podwyższone) we wschodniej Azji1.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Północnej Karolinie na grupie Chińczyków wykazały, że otyłość lub nadwaga u osób spożywających glutaminian sodu występuje trzykrotnie częściej niż u osób, których dieta nie zawiera tego składnika. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że grupa spożywająca produkty bogate w glutaminian, poza tymi produktami starała się spożywać pokarmy zalecane przy prawidłowym odżywianiu. Takie wnioski potwierdziły wyniki badań przeprowadzonych wcześniej na zwierzętach.2

*Guanylan disodowy E627 - to syntetyczna substancja wzmacniająca smak i zapach. Wytwarzana jest z suszonych ryb i glonów morskich. Jest 10-20 razy silniejszym środkiem niż glutaminian sodu. W nadmiernych ilościach może spowodować bóle głowy, a u dzieci problemy z wypróżnianiem się. Nie może być spożywana przez astmatyków i osoby z podagrą. Guanylan zamienia się w kwas moczowy.

*Inozynian disodowy E623 - otrzymywany jest z ekstraktu mięsnego, rybnego (sardynek) lub poprzez fermentację cukrów. Jego nadmiar może wywołać bóle głowy, nudności, przyspieszone bicie serca, uczucie osłabienia, zesztywnienie ramion i karku lub bezsenność. Ponadto łatwo go przedawkować, gdyż nie jest wyczuwalny podczas jedzenia.

 

Poniższy diagram przedstawia  przedstawia stosunek spożycia węglowodanów, białka i tłuszczy „zupy” firmy Vifon do dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka3:

 

 

Wszystkie składniki „zupy” firmy Vifon o smaku Złotego Kurczaka są dopuszczone do obrotu, a produkt jest chętnie kupowany. Zastanawiam się, czy szybkość przygotowania tej zupki bądź  jej wątpliwe walory smakowe są warte spożycia całej „tablicy Mendelejewa”?

 

1 Źródło: http://www.zentrum-der-gesundheit.de/glutaminian-ia.html 

2 Źródło: http://vitalia.pl/ 

3 Źródło:Ibidem

piątek, 20 sierpnia 2010, asiarzeszotarska

Polecane wpisy

Komentarze
2010/10/21 22:33:37
o wow... no to nieźle... to już wiem dlaczego chodziłam kiedys wiecznie głodna i było mi ogólnie źle. Wciągałam vifona torebkami...
nigdy więcej!

btw: super blog! tak sobie przejrzałam ostatnie wpisy i baaaaaaardzo mi się podoba. trzeba wiedzieć co się je. Będę na pewno tu zaglądać!
pozdrawiam!
-
asiarzeszotarska
2010/10/27 08:12:31
Dzięki:) Zapraszam do czytania.
-
cecyliakonkol
2013/10/17 17:10:40
___________________________________________________________________________
ZOBACZ TAKŻE: NISKIE WĘGLOWODANY. (NEWS)
Niezbędna, kreatywna energia.

DOLEGLIWOŚCI. ELIMINACJA. *****
BH.49.
a._: forum.tvp.pl/index.php?topic=32574.msg345984#msg345984

ARTYKUŁ BH.548.
1._: www.instytutirl.com.pl/index3.php
2._: chatul.pl/forum/viewtopic.php?t=1449
3._: www.powitaminy.pl/artykuly/nowy_chleb.php

Biologia, medycyna.
BH.49./ + inne artykuły wg kolejności.

___________________________________________________________________________