Blog > Komentarze do wpisu

Nestle Corn Flakes karmi nas cukrem

 

 

Płatki to jeden z najpopularniejszych produktów śniadaniowych na świecie. Ich niewątpliwym atutem jest szybkość przygotowania. W tym wpisie zajmę się płatkami Corn Flakes firmy Nestle, które na tle płatków czekoladowych czy polanych lukrem i orzechami, wyglądają dość "niewinnie".

Skład płatków kukurydzianych wygląda następująco:

*kukurydza (98,2%) - wysoce przetworzone ziarno, stanowiące podstawę produktu. Niestety obecnie większość odmian kukurydzy jest modyfikowana genetycznie. Prym w uprawach GMO wiedzie firma Monsanto

*cukier

*sól

*glukoza - cukier prosty, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie

*ekstrakt słodowy jęczmienny - to ekstrakt wodny słodu jęczmiennego, czyli jęczmienia po przerwanym kiełkowaniu. W trakcie tego procesu wytwarzany jest cukier słodowy, czyli maltoza. Ekstrakt jęczmienny w przemyśle spożywczym bardzo często jest konserwowany chemicznie.

*mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych E472 - to tłuszcze syntetyczne powstałe z glicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te mogą mieć pochodzenie roślinne lub zwierzęce, a taka informacja, zazwyczaj nie jest zamieszczona na opakowaniu. Rodowód E472 ma istotne znaczenie dla wegan, Muzułmanów czy Żydów.

*fosforan trójsodowy E339, zwany ortofosforanem sodowym - produkowany z fosforanu wydobywanego w USA. E339 w nadmiernych ilościach zaburza trawienie. Fosforan trójsodowy używany jest do produkcji serów żółtych, proszków do prania, zmywaczy do farb, papieru a także oczyszczania metali.

 Z powyższego składu wynika, że płatki zawierają bardzo duże ilości węglowodanów i niestety są to cukry proste. Mają wysoki indeks glikemiczny, co sprawia, że poziom glukozy we krwi szybko wzrasta, by w dość krótkim czasie spaść poniżej pozycji wyjściowej. Wysokie IG powoduje, że krócej jesteśmy syci, po czym występuje wzmożone łaknienie.

 

Poniżej wartości odżywcze płatków Corn Flakes firmy Nestle:

 

 W zastępstwie powyższych płatków proponuję płatki owsiane "zwykłe" lub "górskie", które mają dużo więcej wartości odżywczych, zawierają sporo błonnika, a ich indeks glikemiczny jest znacznie niższy. Charakteryzują się również dużą ilością witamin, które w przeciwieństwie do powyższych płatków kukurydzianych, nie są sztucznie dodawane. Zapewniam, że płatki owsiane z połową banana, pestkami słonecznika i jogurtem naturalnym lub mlekiem, będą równie smaczne jak płatki Corn Flakes firmy Nestle.

środa, 01 września 2010, asiarzeszotarska

Polecane wpisy